Koronavirus
Jak ho zvládnout

Koronaviry viry jsou druhé nejčastěji se vyskytující chřipkové viry běžné i v Evropě. Čas od času mutují. Náš imunitní systém je pak "nepoznává" a musí si v procesu akutního imunitního boje s nimi vytvořit nové protilátky a strategie obrany. Současný typ viru je úplně nový, proto si akutní chřipkou dříve či později projdeme prakticky všichni. Jde jen o to jak.

Proč lidé umírají na coronu? 

U asi 15% nakažených se po 7 - 9 dnech rozvíjí zápal plic, leckdy vyžadující hospitalizaci. Co rozhoduje, zda budete patřit mezi oněch 15% nebo mezi zbylých 85% "šťastlivců"? Je to správná funkce vašeho nespecifického imunitního systému. 

Složky tohoto imunitního systému (neutrofily a makrofágy) fungují optimálně, pokud máme dostatek 1,3-1,6 betaglukanů. Betaglukany dovedou "zesilovat" schopnosti imunitních buněk zabíjet a pohlcovat viry a patogenní buňky. 

Betaglukany a látky zvané kyanatany dovedou narušovat strukturu viru a bránit tak jeho dalšímu vstupu do buněk a následnému množení se. 

(Pozn. pro tvorbu kyanatanů potřebujeme mj. dostatek železa. Další důležité látky pro správnou funkci imunitního systému jsou mangan, jód, selen, zinek a vitamín D)

Betaglukany jsou produkty mikroskopických hub, kvasinek a plísní. Díky plošným postřikům ovoce a zeleniny, díky změně technologií zpracování potravin, sterilizaci, konzervaci, prakticky vymizely z jídelníčku. Důsledkem je omezená schopnost bránit se mikrobům ať v akutní či chronické podobě a dokonce i rakovinovým buňkám. Těmto omezeným možnostem likvidovat viry včas vděčíme za jeho masivní přemnožení v plicní tkáni.

Další složka potravy, která do značné míry z jídelníčku zmizela, jsou polyfenoly, kdysi hojněji zastoupené v zelenině, ovoci a koření. Co polyfenoly umí?

Přemnožený virus může spustit přehnanou reakci imunitního systému končící těžkým zápalem plic

Zánět patří mezi běžné obranné reakce, kterým se tělo brání mikrobům. Bez této schopnosti bychom brzy umřeli... ale nic se nemá přehánět. Právě polyfenoly umí přehnanou zánětlivou reakci přibrzdit. Pokud v naší stravě chybí (a díky mutacím plodin a dalším průmyslovým úpravám potravin máme obecně příjem 10x nižší, než potřebujeme), rozvíjí se v našich tělech záněty chronické a v případě corony i akutní. 

Tělo se brání zánětem plicní tkáně a bez brzdy v podobě polyfenolů se křehká tkáň rozpadá a uvolňuje se z ní fibrin.

Fibrin jsou bílkovinná vlákna, která takříkajíc drží tkáň pohromadě. Pokud se uvolní, tkáně otékají a fibrin se vyplavuje ze sliznic na povrch v podobě fibrózního výpotku. V oteklých plících plných tekutiny se pak lehce množí bakterie, jindy neškodné, a zánět pokračuje... (viz. níže Schüsslerovy tkáňové soli)

Asi už nepřekvapí, že corona řádí nejhůře v USA, špatné stravovací návyky američanů jsou legendární, stejně jako katastrofický zdravotní stav i mladší populace. Místní epidemie obezity je ve skutečnosti známkou "funkční" podvýživy. Nadužívání superupraveného jídla z nadnárodních řetězců si vybírá daň i v Evropě, např. v Británii. 

A asi taky nepřekvapí, že chřipkám podléhají lidé s chronickými nemocemi... vždyť cukrovka, srdečně-cévní nemoci, rakoviny atd. jsou (zjednodušeně) důsledky chronických zánětů v tkáních. 

A chronický zánět je důsledkem absence protizánětlivých látek ve stravě - betaglukanů, polyfenolů a omega 3 kyselin. 

Viz. článek prof. Rupricha ze Státního zdravotního ústavu na téma omega 3 kyseliny

Jak si můžeme pomoci? 

V dnešní běžné stravě jsou tyto látky přítomné v omezeném množství. 

Můžeme je ale i dodat z kvalitních doplňků. Doplňky Zinzino z výzkumů Dr. Paula Claytona máme v Čechách už více než rok k dispozici.

Zinzino BalanceOil, který poskytuje dostatečné množství omega 3 kyselin

+ Zinzino Protect s vysokým obsahem betaglukanů (200mg). Doporučená denní dávka je 250 - 550 mg betaglukanu denně, tj. 2 cps. denně (pro lidi s váhou 100 kg a více 3 cps. denně). Podle Dr. Claytona se dodání dostatku betaglukanů v jakékoli formě pozitivně projeví do 2 dnů.

Zinzino Xtend pro obsah protizánětlivých polyfenolů i betaglukanů (50mg), železa, potřebných kyanogenních látek atd. (Pozn. Xtend obsahuje vitamín K, lidé s poruchou srážlivosti krve by měli jeho užití konzultovat s lékařem).

Více o vlivu stravy na záněty a imunitní systém viz. Zinzino. 

Můžete ale udělat i víc. Podpořte imunitní systém předem na boj s viry. V přípravcích Joalis se spojuje síla bylin se silou informace.

Doporučené Joalis preparáty jsou: 

Gripin (pro podporu nespecifické imunity) 

+ Pranon (pro podporu normální funkce dýchacích cest) 

+ Imun (pro podporu imunitního systému). 

Eventuálně přidat Veliendren (pro podpora nespecifické imunity) nebo Streson. Stres samotný je velmi oslabují faktor. 

V případě nastupující chřipky doporučuji užívat tyto Schüsslerovy soli:

 Ferr Phos 1 tbl. cucat po 15 minutách. Všechny akutní záněty včetně viróz pak mají mnohem mírnější průběh. Železo je pro správný průběh imunitní reakce velmi důležité.

Navíc přidejte Kali mur (1 tbl. po 1 hodině cucat). Jak bylo řečeno, z plic se v zánětu uvolňuje fibrin, hromadí se v nich  výpotek, plicní tkáň otéká a následně se hojí fibrózní jizvou. Plíce se tak poškozují. Kali mur pomůže fibrózní výpotek minimalizovat a podpoří zdravé hojení plicní tkáně.

Můžete přidat i  Kali phos, které vám dodá energii, Mag phos zmírní křeče dýchacího traktu (zvlášť u astmatiků nebo lidí s chronickými potížemi dýchacího traktu. Nat Phos reguluje acidózu, která podporuje množení všech mikrobů včetně virů. Imunitní systém zakyseleného těla není schopný kvalitně vyřešit žádný zánět, ať akutní nebo chronický. Užívání Nat phos by měli zvážit hlavně diabetici, protože přemíra cukru v těle vede právě ke zakyselení a následnému horšímu hojení.

  • Zvažte použití léků na teplotu. Horečka kolem 38 - 39°C je jednou z nejúčinnější zbraní v boji proti virům, není třeba ji okamžitě snižovat. Výjimkou jsou samozřejmě děti s historií febrilních křečí apod.
  • Buďte v klidu. Vždyť veselá mysl půl zdraví. Choďte na procházky, užívejte jara, trhejte první bylinky do salátu.... uděláte to nejlepší, jak se posílit na to, co přijde. To je nejlepší lék :-)

A rada nakonec. Využijte čas strávený doma pro sebe. Podívejte se na přednášku o souvislostech stravy, imunitního systému a nemocech - ať chronických (= civilizačních), tak akutních. Dr. Clayton je jedním z předních světových odborníků v této oblasti. Buďme rádi za možnost shlédnout jeho přednášku s českým překladem.

A poznámka nakonec. Všechny doporučené přípravky jsou evidovány jako doplňky stravy. Nenahrazují léky ani lékařskou péči.

Zdroje:  Dr. Claytona: Ať je jídlo vašim lékem, P.C. Education, Oxford

                Přednášky Dr. Claytona na téma koronavirus

              R. Kellenberger a kol.: Minerální soli Dr. Schüsslera, Fontána

Objednat přípravky Zinzino až k vám domů, přípravky Joalis nebo tkáňové soli můžete zde.

Použitím formuláře vyjadřujete souhlas s kontaktováním v souvislosti s požadovanou službou