ADD - příčiny vzniku a řešení

Dr. Amen v rámci diagnostiky a řešení zjišťuje následující:

  1. zdravotní stav klienta - detailní analýza jeho stavu po biologické, psychologické, sociální a spirituální stránce

  2. zobrazení mozku (tomografie) ve stavu klidu a ve stavu koncentrování se na úkol

  3. zjišťování důležitých ukazatelů zdraví, jako je BMI a další laboratorní testy, ukazujících na funkčnost těla (protože naše tělo a mozek jsou naprosto propojeny! Mozek ve své podstatě představuje superpočítač a tělo jeho hardware.)

Jinými slovy, je důležité porozumět nejen tomu, jak funguje náš mozek, ale i tomu, jak funguje naše tělo.

 To už ostatně věděli i naši předci a jejich rčení "V zdravém těle zdravý duch" to dokazuje.

Co stav těla (a mozku) ovlivňuje, jsou faktory jako genetika, celkové fyzické zdraví, výživa, pohyb, spánek, hormony, stejně jako toxiny životního prostředí. Pokud trauma, toxiny, nemoci nebo nedostatky ve výživě ovlivní vaše tělo, máte větší šanci na vývoj ADD symptomů.

Na rozvoj příznaků ADD mají dle dr. Amena tedy vliv:

  • úrazy hlavy (viz. ADD -příčiny zvyšujícího se výskytu v dnešní době)

  • nedostatek kyslíku (třeba při porodu)

  • vystavení vlivu toxických látek (enviromentálních - pesticidů, olova, rtuti, plísní atd, ale i drog, alkoholu, cigaret) - Pozn. díky detoxikaci Joalis máme na rozdíl dr. Amena lepší "přístup" i těmto faktorům a pomocí "nasměřování" imunitního systému na tyto a jiné toxiny můžeme pomoci tělu a mozku fungovat "normálněji"

  • mozkové infekční onemocnění - i taky může normalizace imunitního systému pomocí preparátů Joalis, Zinzina a Schüsslerových solí postupně zmírňovat následky těchto infekcí

  • nemoci jako poruchy štítné žlázy se mohou navenek projevovat i jako ADD - i tady může detoxikace postupně normalizovat činnost hormonů

  • některé léky mohou způsobovat hyperaktivitu a poruchu pozornosti - je důležité tyto dopady a výběr léků konzultovat se svým lékařem

  • rovnováha hormonů (estrogenů a dalších) - obecně velmi důležitý faktor, mající podstatný vliv na mozek (a nejen na něj) - možnost normalizace hladiny hormonů pomocí detoxikace jsem zmiňovala u onemocnění štítné žlázy

  • špatná strava - za posledních 30 let se složení stravy dramaticky změnilo. Dnes naše děti, ale i my jíme stravu bohatou na jednoduché cukry (cukr, bílá mouka), chudou na bílkoviny a zdravé tuky a rozhodně postrádající dostatečné množství zeleniny.

    Strava bohatá na jednoduché cukry činí problémy s poruchou pozornosti horšími, zvláště pro lidi se sklonem k ADD. Jak zjistil dr. Amen, většina lidí s ADD si vede lépe na dietě bohatší na proteiny a chudší na jednoduché cukry. Více v přednášce Zinzino

    Pozn 1.: Podobným tématem se zabývá řada autorů, zmínila bych např. knihu dr. Davida - Život bez pšenice. Tato obilovina prošla takovými genetickými úpravami, že se z ní stal produkt horší čistého cukru. (Obdobným "vylepšením" si prošlo i mléko!)

    Pozn 2.: Strava bohatší na bílkoviny neznamená nějakou extrémní dietu. I řada obilovin, jako je pohanka, jáhly, celozrnná rýže nezvyšuje glykemický index a je rozhodně vhodnější složkou potravy, než zmíněná pšenice. Je důležité si uvědomit, že podstatnou součást stravy našich předků tvořila zelenina (dle zeměpisné šířky a ročního období) a že i my jsme tedy "geneticky" adaptovaní takovou potravu jíst.

    Pozn 3.: Průmyslově zpracovaná a konzervovaná potrava je další z velkých změn, kterou naše strava prošla. Kupř. konzervační látky nezabíjejí jen bakterie a plísně na potravinách, ale i symbiotické bakterie v našich střevech. Proces trávení a vůbec stav našeho trávicího ústrojí je tak hrubě narušen a to se negativně odráží na stavu našich těl i mozků. Navíc řada dalších syntetických látek - sladidel, barviv, glutamátu atd. byla a je spojována s celou řadou zdravotních potíží, ADD počínaje a rakovinou konče. Návrat k doma připravené stravě s přirozenějším složením je jedním ze základních řešení, jak si udržet zdraví.

  • Nedostatek cvičení (viz.ADD - příčiny zvyšujícího se výskytu v dnešní době) Souvisí i s časem stráveným na počítačích, TV atd. Za každou hodinu, kterou vaše dítě každodenně stráví na televizi - bez ohledu na obsah - se zvýší o 10% riziko, že bude mít ve věku sedmi let problémy s poruchou pozornosti.

  • Nedostatek spánku - jedna z nejrychlejších cest, jak ublížit mozku je spát méně než 7-8 hodin v noci!

  • Psychické faktory - psychosomatický model nemocí platí i u ADD. Vyrůst a žít v rozumně šťastné rodině, cítit se spokojený se svými schopnostmi a svým tělem, mít jasno ve "vyšších" věcech (tj. mít jasno i otázkách "Kdo jsem? Proč tu jsem? Jaký je můj úkol, moje vazba na minulost, přítomnost i budoucnost, na "vyšší" moc?...) to vše přispívá k psychologickému zdraví. Pokud bojujeme v některé z těchto oblastí, problémy začínají kvasit. Zvlášť stavy jako jsou deprese či nízké sebevědomí přispívají ke vzniku ADD projevů.

  • Zanedbávání a zneužívání v nízkém věku - mozek potřebuje patřičnou stimulaci a podněty, aby se mohl vyvíjet správně - první 3-5 let jsou nejkritičtější a zpětně nenahraditelné. Emoční či fyzické zneužívání zase vede k zvýšenému uvolňování stresových hormonů a látek, které při dlouhodobé expozici doslova "intoxikují mozek". Stresové hormony poškozují paměťová centra a chronický stres způsobí, že je mozek předrážděný, což vede závažné nepozornosti atd.

    Pozn. Snažte se posilovat rezervy vašeho mozku! Čím víc rezerv mozek má, tj. čím je v lepším stavu, tím lépe se vypořádá s nárazy, které v životě přijdou, ať už mají podobu stresů, emocionálních traumat, hormonální nerovnováhy či stárnutí. 

    Dobrá zpráva je - nezáleží na tom, jak jste staří - vždy můžete zvyšovat rezervy vašeho mozku a vést váš mozek k tomu, že bude vypadat a "cítit se" mladší.

Jak na to?

    1. musíte opravdu chtít mít lepší mozek

    2. vyhněte se všemu, co mozek poškozuje - drogy, alkohol, environmentální toxiny, obezita, vysoký krevní tlak, diabetes, srdeční problémy, nedostatek spánku, deprese, negativní myšlení, přemíra stresu a nedostatek cvičení a učení

    3.zaměřte se na aktivity, které mozku pomáhají - správná strava s dostatkem potřebných látek, učení (pozn. učení se novým věcem představuje pro mozek cvičení, posiluje ho stejně, jako fyzické cvičení posiluje svaly), fyzický pohyb, pozitivní myšlení, kontrola stresu.

    Podstatné je ale řídit se VŠEMI těmito pravidly!

    Více v kapitole Léčba dr. Amena


Co dělat? Objednejte se, najdeme cestu.

Použitím formuláře vyjadřujete souhlas s kontaktováním v souvislosti s požadovanou službou