Ať je jídlo našim lékem
vyňato z výzkumů Dr. P. Claytona

V minulosti tedy běžná strava obsahovala následující složky, které do značné míry vymizely díky šlechtění i jiným změnám v zemědělství a díky změně jídelníčku na převážně průmyslově zpracované potraviny, které zánětlivý stav ještě zhoršují.

1. Polyfenoly 

 • působí protizánětlivě hlavně v součinnosti s omega kyselinami (ve vyšších dávkách i samotné), tím, že blokují řadu prozánětlivých enzymů
 • poskytují přirozenou a fyziologickou ochranu omega kyselinám díky svému antioxidačnímu účinku
 • tělo je neumí skladovat, musíme je tedy dodávat průběžně (zdroj > ovoce, zelenina, koření, bylinky...)
 • obsah polyfenolů v dnešních plodinách je cca třetinový oproti původním druhům, díky obecně nižší konzumaci zeleniny klesl příjem těchto látek na 10%

2. Omega-3 mastné kyseliny

 • evergreen poslední doby (Pozn. díky svému "protivirovému" účinku hlavně nyní viz. článek prof. Rupricha ze Státního Zdravotního Ústavu)... přesto je poměr příjmu omega-3 a 6 mastných kyselin u drtivé většiny lidí pro tělo problematický. Proč?
 • Stěny všech našich buněk jsou složeny z lipidů (tukových molekul). Tyto tukové částice musí být ve správném poměru, tj. poměr omega 3/6 musí být max. 1:3. Už poměr 1:4 znamená vyšší riziko zánětu, a dnes je příjem omega kyselin v poměru 1:15, 1:25 a leckdy ještě horší.
 • Nesprávně složená membrána buněk pak neplní svoji roli - v nepropustné tukové stěně buněk je celá řada specifických přenašečů = dvířek pro ionty, glukózu a další látky. Ale v špatně postavené stěně je funkce těchto přenašečů narušená. Pak vázne přenos iontů oběma směry, vázne vstup cukrů do buněk a buňky hladoví (např. diabetes), buňkám chybí i další potřebné látky metabolické i signální. Zrovna tak špatně funguje přestup látek z nitra buněk ven - uvnitř se tak kumulují odpadní látky. 

Vyhladovělé, toxiny vlastního metabolismu zahlcené buňky se rychle dostávají do dysfunkce, zánětu a následného dalšího poškození.

 • Buňky v zánětu uvolňují přemíru volných radikálů.... tak dochází k vylučování dalších prozánětlivých faktorů. A pokud nám chybí polyfenoly, které by zneutralizovaly působení prozánětlivých látek a volných radikálů, tělo se dostává víru zánětlivé smršti.
 • Obecně - omega 6 kyseliny podporují zánět, ale přiměřené množství těchto látek je důležitý pro správnou stavbu membrán a dalších látek v těle. Tělo také určité množství zánětlivých faktorů potřebuje. Omega 3 mastné kyseliny zánět blokují. Před sto lety byl příjem omega 3 a 6 v poměru 1:1. Moderní strava to ale změnila a omega 6 kyseliny zaplavují naše těla. Dokonce komerčně chovaná jatečná zvířata mají více omega 6 kyselin než zvířata volně se pasoucí. 
 • Pokud si chcete ověřit, jaké je složení vašich membrán a jestli není vaše tělo ohroženo zánětem, můžete použít krevní test přední evropské laboratoře Vitas v Oslu. Pokud máte zájem o tento test, zkontaktujte mne např. pomocí formuláře dole. Pokud se tímto testem prokáže, že váš poměr omega 3/6 kyselin je 1:3 nebo nižší, společnost Zinzino vám peníze za test vrátí. Znamená to, že se stravujete správně.

3. 1-3, 1-6 beta glukany

 • produkty mikroskopických hub a kvasinek - jedny z nejsilnějších modulátorů imunity
 • kdysi běžná součást stravy - nefiltrované pivo, víno, kvašený chléb stejně jako řada dalších potravin upravovaných kvašením. Dokonce kontaminace plodin (např. mikrohoubami napadené ovoce a zelenina) znamenala přísun těchto látek, které významně posilují a harmonizují práci imunitního systému.
 • díky plošnému používání fungicidů v zemědělství a filtraci a sterilizaci průmyslově vyráběných potravin tyto klíčové složky z naší stravy prakticky zmizely
 • není tedy s podivem, že se výskyt autoimunitních nemocí každým rokem zvyšuje o 3-5% a podobně roste výskyt alergií, rakovin a dalších forem imunitních poruch

Pokud se tyto tři složky potravin vrátí v potřebném množství do naší stravy a odstraníme z ní prozánětlivé potraviny, míra chronických onemocnění v populaci klesne z cca 90% na cca 10%, což byl stav běžný před změnou stravování. 

Má to logiku, protože genetika stojí za našimi nemocemi pouze z 10%.

4. Prebiotika

 • v zásadě vláknina v původních druzích plodin významněji zastoupená - bohatá škála různých druhů vláknin v dostatečném množství je klíčová pro zdravý stav střeva
 • vláknina slouží jako potrava pro symbiotické bakterie. Pokud nemají dostatek potravy, vymírají a na jejich místo nastupují bakterie patogenní
 • tento stav - dysbióza - je dnes spojován s mnoha nemocemi a to nejen nemocemi střev. Patří mezi ně obezita a metabolické poruchy, poruchy imunity vč. rakovin či alergií, ekzémy a další, stejně jako poruchy mozkové činnosti - Alzheimer, Parkinson, autismus aj.

Co tedy změnit ve svém životě, abychom se dostali z bludného kruhu zánětlivé pasti?

 1. Zlepšete své stravování - více ovoce, zeleniny, komplexnější sacharidy z celozrnných produktů a luštěnin, méně cukru a soli, méně uzených a konzervovaných jídel, méně jídel upravovaných při vysokých teplotách - tedy grilovaná, pečená a smažená (tehdy se tvoří AGE a ALE látky, které působí prozánětlivě, urychlují stárnutí a výskyt degenerativních chorob). Obecně omezte průmyslově zpracované potraviny.
 2. Můžete využít doplňků stravy s obsahem výše zmíněných látek. Produkty Zinzino jsou výsledkem 40 let výzkumu v této oblasti. Známkou kvality je i fakt, že víc než 80% lidí si po dobrání kůry okamžitě objednalo novou. Navíc si můžete krevním testem už po 2 měsících ověřit, že se stav vašich buněčných membrán lepší a tím pádem jste méně ohroženi chronickým zánětem.  Přirozeně, jedná se o doplňky stravy a pestrou stravu samy o sobě nenahradí, stejně jako léčbu.

Produkty Zinzino ( ceny viz. Ceník ) :

 • BalanceOil - omega 3 kyseliny z divokých ryb nebo mořských řas - pro správný efekt musí být těchto kyselin v denní porci dostatečné množství. Jedna kapsle to nevytrhne.
 • Xtend - polyfenoly, beta glukany a další protizánětlivé látky a vitamíny (Pozn. vč. vit. K)
 • ZinoBiotic - směs prebiotických vláknin, vyladěná pro každý úsek střeva. Složení mikroflóry totiž není stejné v celém střevě, a složení ZinoBiotic napomáhá vyživovat celé spektrum mikrobů na patřičných místech střeva. Přispívá tak k ustanovení fyziologické rovnováhy v trávicím traktu = symbióze.
 • Viva - unikátní přípravek pro nervový systém s obsahem šafránu a dalších látek - pro pomoc při poruchách nálad, depresi, vyčerpanosti, nespavosti... Dle užívajících rychlé zlepšení často po několika týdnech. Nové výzkumy ukazují přínos šafránu v prevenci proti Alzheimeru a rakovině. (seznam studií na vyžádání)
 • Protect - přípravek doslova nabušený beta glukany (200mg/cps.) - pro pomoc při akutních i chronických stavech, kdy je třeba podpořit správnou funkci imunity.

 • další doplňky a přípravky viz. stránky Zinzino
 • BalanceTest - unikátní možnost zjistit, jaký je poměr omega mastných kyselin ve vašem těle a zda je vaše tělo ohroženo chronickým zánětem. 

Tento krevní test jedné z hlavních laboratoří Evropy Vitas v Oslu nám poskytuje i příležitost si ověřit už po 2 měsících, jestli tyto přípravky účinkují. 

Více o těchto přípravcích na stránkách Zinzino. Objednat je možno jen přes partnery Zinzino, můžete se tedy obrátit na mne např. pomocí kontaktního formuláře.

Další potřebná opatření na zlepšení vaše stavu:

   3.   Více pohybu - půl hodiny cvičení nebo ostré chůze denně je dostatečné minimum

   4.   Bojujte s nadváhou... ale zapomeňte na jojo diety

   5.   Podpořte imunitní systém - evolučně vyrostl ve spojení s 1-3, 1-6 beta glukany a pro správnou funkci jej nutně potřebuje. Zvyšte konzumaci kvašených potravin nebo si můžete pomoci i kvalitními doplňky.

   6.  Omezte kouření - zánět v těle obrovsky podporuje

   7.   Omezte stres - chronický stres podporuje zánět, blokuje imunitní systém a podílí se na degenerativních onemocnění.  Přípravek Viva vám může být účinným pomocníkem, stejně jako vybrané produkty z nabídky Joalis.

Komplexní informace si poslechněte v přednášce Dr. Claytona

Zdroj: Dr. Clayton: Ať je jídlo vašim lékem, P.C. Education, Oxford 

Další info na stránkách Státního zdravotního ústavu: 

Optimální nutriční stav pro dobrou funkci imunitního systému je důležitým faktorem ochrany proti virovým infekcím - měl by být součástí strategie veřejného zdraví

Záněty a životní styl     a další na stránkách SZÚ


Nestačí tedy jen odstranit z tkání toxiny, ale i dodat do tkání látky potřebné. Jinak nemá sebedůkladnější očista smysl... a my se budeme stále vracet do potíží. Napište si o zprostředkování objednávky produktů Zinzino prověřených 15 lety užívání nebo o zprostředkování objednávky krevního testu.

Více k tématu si můžete poslechnout v přednášce Dr. Claytona 

Použitím formuláře vyjadřujete souhlas s kontaktováním v souvislosti s požadovanou službou