Hyperaktivita a ADD

Hyperaktivita a porucha pozornosti (ADD - attention deficit disorder )

Mýtus nebo realita?

Tento článek není určen jen pro rodiče hyperaktivních dětí, ale v zásadě pro všechny. Porucha pozornosti má mnoho podob a její výskyt v populaci roste. Ale věřím, že tento článek obzvláště ocení ti, kteří prožívali nebo prožívají následující situace:

 • v obchodech, na parkovištích místo obvyklých činností pokaždé jen honili svoje dítě

 • byli vždy na pozoru v obchodech a v domech svých přátel ze strachu, aby jejich dítě něco nerozbilo

 • zoufale sledovali, jak jejich potomek píše čtyři hodiny domácí úkol, na který by mu stačilo 20 minut

 • chodili do sboroven poslouchat, jak je jejich dítě sice chytré, ale nepozorné, duchem mimo a určitě by mělo na víc, kdyby se snažilo

 • byli požádáni o pomoc v 22.00 s úkolem, o kterém jejich dítě vědělo už čtyři týdny

 • byli rozlobení každé ráno, protože je dítě permanentně nachystáno o 10 minut později

 • byli pokaždé udiveni, jak v tak krátkém čase po úklidu dovede vypadat pokoj jejich ratolesti jako kdyby tam vybuchla bomba

 • snažili se něco dítě naučit, jenom aby bylo kontinuálně rozptylováno něčím nepodstatným

 • cítili se provinile za své negativní pocity vůči svému dítěti poté, co mu po-x-té řekli, aby něco NEDĚLALO

 • byli zahanbeni do stavu zuřivosti chováním svého potomka v restauraci ( a divili se, proč utrácejí peníze jen proto, aby trpěli) a možná se i pohádali se svým partnerem o to, kdo za chování jejich dítěte může

 • byli opakovaně přerušeni bez slitování, když telefonují

 • ................

Hyperaktivní děti vždy stály v centru pozornosti okolních lidí. Dlužno poznamenat, že právem. Jsou jednoduše nepřehlédnutelné. Jsou konfliktní, nepozorné, obtížně vychovatelné, nejsou schopné dokončit zadaný úkol, jedním slovem jsou problémové pro učitele, rodiče a další lidi, kteří s nimi přijdou do styku. A je jich čím dál tím víc.

Historie je označila nálepkou "závadné". Ještě se dnes jejich chování mnohdy přisuzuje výchovnému selhání nešťastných rodičů. Někdy to i bývá pravda, ale většinou za problémovým chováním dětí stojí něco jiného.

Zvlášť pro rodiče je důležité porozumět příčinám takového chování - už jen proto, aby se mohli přestat trápit pocity viny, když se znovu a znovu ocitají na koberečku před učiteli, aby mohli přestat vyžadovat po dítěti chování, kterého v daný okamžik prostě není schopno, a hlavně, aby mohli najít způsob, jak účinněji dítěti pomoci.

Syndromem ADD, tj. poruchou pozornosti, ať už spojenou s hyperaktivitou nebo bez ní se už dlouhá léta zabývá v USA Dr. Daniel G. Amen, který na základě svých výzkumů založil ve Spojených státech řadu klinik, zabývajících se právě léčbou ADD. Svoje zkušenosti zveřejnil v knize Helling ADD (Revised Edition), dle mého názoru "povinné četbě" každého podobně postiženého rodiče, učitelů, psychologů, neurologů a dalších. Kniha je určena jak pro odbornou veřejnost, tak pro laiky, a mohu bez nadsázky říct, že je to jedna z knih, která vám "změní život". Změní vám pohled na své děti, ale i na sebe. Je jen škoda, že dosud nebyla vydána i v češtině, takže se pokusím z nepřeberného množství pozoruhodných informací vybrat alespoň minimum:

Klíčový fakt pro pochopení problematiky:

ADD je mozková porucha! A není problémem jen dětí! A zdaleka se neprojevuje jen hyperaktivitou!

Mozek je extrémně složitý orgán, řídící veškeré děje v našich tělech a, přirozeně, i naše chování. To, že si náš potomek není opakovaně schopný napsat všechny úkoly ani poté, co byl tisíckrát upozorněn a potrestán rodiči i učitelem má svůj důvod (viz. kap. Co se děje v mozku)

Pro více informací otevřete následující kapitoly:

ADD - co se děje v mozku

Léčba dr. Amena

ADD rodinné "prokletí"

Příčiny zvyšujícího se výskytu ADD v posledních dekádách

Příčiny samotného vzniku ADD; čemu se vyhýbat a co nám může naopak pomoci

Jak ADD rozpoznat - klíčové příznaky a 7 typů ADD :

 1. ADHD 

2. nepozorní 

3. přehnaně soustředění

4. předráždění

5. depresivní

6. nepředvidatelní

7. úzkostní

A pokud jste si po přečtení těchto článků uvědomili, že jste svůj život prožili s ADD a že vám to "zkazilo" život, dovolte mi citovat slova Dr. Amena:

 "Nemůžete změnit minulost, ale určitě můžete začít tam, kde jste teď a tvrdě pracovat, abyste změnili budoucnost."

Změňte svůj život hned. Objednejte se pro pomoc a radu.

Použitím formuláře vyjadřujete souhlas s kontaktováním v souvislosti s požadovanou službou